Notice: Use of undefined constant HTTP_USER_AGENT - assumed 'HTTP_USER_AGENT' in /home/navidfar/Azmoonyar.ir/wp-content/themes/startit/header.php on line 1
روش مطالعه در نوروز | آزمون یار
logo

موسسه راهبرد های نوین دانش

ارائه کننده نرم افزار شبیه ساز کنکور و بانک سوالات آزمون یار با بهره گیری از غنی ترین بانک های اطلاعات کنکور های سراسری و آزاد و آزمون های آزمایشی معتبر، برای پایه های تحصیلی دبستان، مقطع اول متوسطه و دوره دوم متوسطه
info@azmoonyar.com
021-66903480-2

روش مطالعه در نوروز

مطالعه کنکور برای ایام عید نوروز

روش مطالعه در نوروز

مطالعه در ایام عید نوروز برای کنکور

مطالعه در نوروز

دوران طلایی نوروز و اهمیت آن

اول از همه فلسفه مهم بودن دوران نوروز رو با هم مرور میکنیم:

 

نیم‌سال دوم به چند دلیل مهم‌تر از نیم‌سال اول است:

 

  • به دلیل نزدیکی به زمان کنکور و اهمیت مرور مطالب
  • زمان به چالش کشیدن آموخته‌های خود از طریق حل تست‌های استاندارد است.
  • قرار گرفتن دوران طلایی تعطیلات نوروز در این نیم‌سال
  • احتمال خستگی فکری و نگرانی ناشی از نزدیکی به کنکور

 

یقین داشته باشید که هنوز زمان زیادی در اختیار دارید که می‌توانید همه چیز را تغییر دهید؛ زیرا تجربه نشان داده که حتی دانش‌آموزان با سطح پایین توانسته‌اند با امید بیش‌تر و با مهندسی منابع درسی و تستی و زمان باقی‌مانده به نتیجه‌ی دلخواه برسند؛ بنابراین زمان در این مقطع یک مفهوم نسبی دارد؛ یعنی دانش‌آموزی می‌تواند این مدت باقی‌مانده را با تکنیک مهندسی زمان و منابع مطالعاتی خود، آن را به راندمان یک مطالعه‌ی هشت، نه ماهه برساند و این کار عملی است، به شرط آن‌که خستگی به خود راه ندهیم و باور داشته باشیم که آغازی نو و تلاشی نو را از سر گرفته‌ایم. با مهندسی زمان می‌توان دیدوبازدیدهای غیر ضروری ایام نوروز، سفرها و گردش‌های تفریحی و تماشای تلویزیون، اینترنت و… را به یک فرصت طلایی برای جبران وقت‌های ازدست‌رفته تبدیل کرد.

 

برای مطالعه هدفمندتر نوروز تا کنکور میتوانید از برنامه ۲.۵ماهه تا کنکور مکتبستان نیز استفاده کنید.

برنامه ریزی برای کنکور در ایام تعطیلات عید نوروز
اولویت بندی کارها در ایام نوروز

در نوروز کارهای‌تان را اولویت‌بندی کنید

 

شاید شنیده باشید که وقتی رام‌کنندگان وارد قفس شیر می‌‌شوند با خود چهارپایه‌ای می‌برند؛ اما چرا چهارپایه؟

آن‌ها پایه‌های چهارپایه را به سمت صورت شیر می‌گیرند و شیر مجبور می‌شود که به هر چهار پایه توجه کند.

این گونه او فلج می‌شود؛ زیرا توجهش تقسیم می‌شود و سلطان جنگل تسلیم می‌شود؛ اما ارتباط سلطان جنگل و کنکور چیست؟

کم کم به روزهای پر از نشاط و هیجان نوروز باستانی نزدیک می‌شویم و این شور و نشاط، خود را در قالب خرید و گشت و گذار، مهمانی رفتن و مهمانی دادن، به نمایش می‌گذارد و هر کدام توجه خاصی را می‌طلبد؛ پس هوشیار باشید که تقسیم شدن توجه، شما را فلج نکند. این بدان معنا نیست که نوروز امسال را کاملاً از دست بدهید اما توجه داشته باشید که کارهای‌تان را اولویت‌بندی کنید و به هر کاری متناسب با اهمیتش توجه کنید.

هدف گذاری

 

بهتر است قبل از شروع مطالعات خود برنامه ای برای عید تهیه کنید تا با اجرا کردن آن گامی مثبت به سمت هدف خود بردارید. توصیه ما و اکثر مشاوران در زمینه کنکور این است که بهتر است در ایام عید داوطلبان مباحث پیش دانشگاهی ۱ و هم چنین یکی از پایه های سال دوم و یا سوم دبیرستان را مرور کنند. توصیه ای که داریم این است که همگام با برنامه آزمون های آزمایشی پیش بروید. دقت کنید که قرار نیست کل مباحث را در ایام عید مطالعه کنید بلکه مباحثی که تعیین کردیم را قرار است به وسیله تست زنی مرور و تقویت کنید.

 

نقطه قوت بسازید

 

هر چه به انتهای سال تحصیلی نزدیک می شویم دروس عمومی از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند و رقابت اصلی برای کسب درصدهای عالی در این دروس شروع می شود. سعی کنید بی جهت از دروس عمومی برای خود غول نسازید. دروس عمومی اگر خوب و کارآمد مطالعه شوند یقیناً جزو دروسی خواهند بود که شما را در راه قبولی در رشته مورد علاقه تان به شدت یاری خواهند کرد. دراین زمینه در سایت محصل ایرانی نحوه مطالعه موضوعی دروس را قرار داده ام که می توانید از آن استفاده کنید.

 

برای هر درس چیکار کنیم؟

 

به طور کلی اگر دروس را به دو دسته دروس اختصاصی و عمومی تقسیم کنیم توصیه ما بر این است که برای دروسی مثل ریاضی و فیزیک و شیمی به تست زنی بپردازید و در صورتی که در هر مبحثی از این دروس دچار مشکل شدید به خلاصه هایتان مراجعه کنید. برای دروس عمومی و هم‌چنین دروسی مثل زیست شناسی که جنبه مطالعاتی دارند مرور مباحث را توصیه می کنیم. مطمئن باشید تست زنی برای دروس اختصاصی در کنار مطالعه دروس عمومی یک برنامه ایده آل برای کنکور در ایام عید خواهد بود.

تبصره: دقت کنید برای مطالعه دروس عمومی قرار نیست کل متون کتاب های عمومی را به طور خط به خط و خیلی عمیق مطالعه کنید چرا که این کار بسیار وقت گیر خواهد بود. قرار ما بر این است که سر تیترها و پاراگراف های مهم را در کنار خلاصه هایی که در طول سال تهیه کرده‌اید را مرور کنید.

 

بهترین منبع مطالعاتی برای عید

 

برای دروس اختصاصی (محاسباتی) علاوه بر خلاصه هایی که تهیه کرده‌اید تست های آزمون‌های آزمایشی و هم‌چنین تست‌هایی که قبلاً علامت دار کرده‌اید را بررسی کنید. بهترین منبع تست زنی که تست های کنکورهای سال های گذشته است و در الویت ماست و بهتر است کمتر به سراغ تست های تالیفی بروید. برای دروس عمومی نیز در کنار مطالعه مباحث دروس زدن تست های کنکورهای سال های گذشته را به صورت مجموعه‌ای توصیه می کنیم. به عنوان مثال در برنامه خود یادداشت کنید که قرار است فلان روز دروس عمومی کنکور تجربی سال ۹۳ را پاسخ دهید. حتما و حتما در بررسی این تست های مجموعه‌ای برای دروس عمومی زمان را مدنظر داشته باشید و از مطالعه پاسخ نامه تشریحی به هیچ وجه غافل نشوید.

 

مکان و تغذیه مناسب

 

در کشور ما مرسوم است که در ایام عید مردم به دید و بازدید می روند و به نوعی منازل مکان مناسبی برای مطالعه نیستند. چه بهتر که به دنبال محیط آرام باشید و در کنار افرادی که با اهداف شما همسو هستند یک دوره مطالعاتی خوب را سپری کنید. اکثر مدارس در حال حاضر اردو های مطالعاتی نوروزی برپا می کنند که محیط های مناسبی برای یک مطالعه مفید هستند و هم‌چنین می توانید از کتابخانه ها نیز کمال استفاده را ببرید. در رابطه با تغذیه در این ایام بهتر است که از خوردن آجیل در شب و غذای زیاد در وعده ناهار و شام پرهیز کنید و غذاهایی را میل کنید که سبک هستند و به اصطلاح هضم آسان دارند.

 

استراتژی کلی

 

در این مقاله نگاهی به برنامه مناسب برای مطالعه ایام عید داشتیم. تعطیلات عید در بهترین حالت ممکن بین ۱۵ تا ۱۷ روز است که با توجه به تعطیلی مدارس و اینکه کل زمان تان را می‌توانید صرف مطالعه کنید فرصت بسیار مناسبی برای پیشرفت چشم گیر در کنکور سراسری است. کم نبوده‌اند داوطلبانی که با شروع تعطیلات عید مطالعه خود را متحول کردند و با پیشرفتی که داشتند نتیجه‌ای بسیار عالی در کنکور کسب کردند. برای خود روشن کنید که قرار نیست کل مباحث را مطالعه کنید بلکه در این ایام تعطیلی بنا داریم یک سری مباحث خاص را مرور کنیم و نقاط قوت خود را تقویت کنیم تا در ادامه مسیر بتوانیم با دید بهتری حرکت کنیم.

بروس لی استاد هنر های رزمی می گوید! از فردی نمی ترسم که صد حرکت را یک مرتبه تمرین کرده، بلکه از فردی می ترسم که یک حرکت را صد مرتبه تکرار کرده است. تمام اهداف ما مرور مباحثی است که در نیم سال اول مطالعه کرده‌اید تا بتوانید نقاط قوت پایدار برای خود بسازید.

دید و بازدید و مسافرت در ایام نوروز

دانش‌آموزان کنکوری لطفاً به این جمله به دقت توجه کنید: “عید امسال با تمام عیدهایی که تا به امروز تجربه کرده‌اید و از این به بعد تجربه خواهید کرد متفاوت است.”

امسال شما نباید این روزها را به چشم عید ببینید بلکه باید این روزها و بهتر بگویم این ثانیه‌ها را به چشم فرصتی طلایی برای پیشرفتی چشمگیر در نظر بگیرید.

سعی کنید در این ایام از مسافرت رفتن هر چند کوتاه پرهیز کنید و فقط به دیدوبازدیدهای ضروری بروید و روی در اتاق خود یک تابلو ورود ممنوع بزنید تا همه‌ی فامیل بدانند شما امسال برای ایام طلایی خود برنامه دارید و قصد دارید در این ایام همه را شگفت‌زده کنید.

تأکید می‌کنم که عید امسال شما با تمام عیدهای دیگر زندگی شما متفاوت است؛ پس لطفاً برنامه‌ای متفاوت، خاص و منطقی برای این عید متفاوت داشته باشید.

بدون نظر

ارسال نظر


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/navidfar/Azmoonyar.ir/wp-includes/functions.php on line 4212

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/navidfar/Azmoonyar.ir/wp-includes/functions.php on line 4212