logo

موسسه راهبرد های نوین دانش

ارائه کننده نرم افزار شبیه ساز کنکور و بانک سوالات آزمون یار با بهره گیری از غنی ترین بانک های اطلاعات کنکور های سراسری و آزاد و آزمون های آزمایشی معتبر، برای پایه های تحصیلی دبستان، مقطع اول متوسطه و دوره دوم متوسطه
[email protected]
021-66903480-2

عادات غلط و خطرناک مطالعه

عادات اشتباه مطالعه

عادات غلط و خطرناک مطالعه

عادات غلط و خطرناک مطالعه که باعث شکست تان در کنکور خواهد شد

 

عادات غلط مطالعه : در فرهنگ لغت دهخدا واژه ی “مطالعه”تحت عنوان”نگریستن به هر چیزی برای واقف شدن به آن و تامل و تفکر و اندیشه” تعبیر میشود.

 

عادات غلط مطالعه : در واقع شاید بتوان گفت که زندگی و بقای انسان در طول زمان مدیون مطالعات بشر حول موضوعات گوناگونی است که اینده ای غیر قابل پیش بینی ای را برای او رقم زده وتا جاییکه با گذر زمان بیش از پیش از پیش بینی ان عاجز میشویم.

میتوان مطالعه در دوران کنکور را از حیث تاثیر و میزان تعیین کنندگی به این موضوع تشبیه کرد.پس اصل اول در موفقیت دست یافتن به روش صحیح مطالعه است انهم زمانی که به قول معروف”نوش داروی بعد از مرگ سهراب”نباشد!

لازمه ی دست یافتن به این مهم کشف اشتباهات با دیدی منطقی و ارائه ی راه حل میباشد که در ادامه به بررسی برخی از آنها میپردازیم.

 

عادات غلط مطالعه : با ذهنی خسته شروع نکنید!

در طول مدت مطالعه انرژی و میزان یادگیری شما به مرور کاهش پیدا میکند.پس با باک بنزین خالی به جاده نزنید!

 

عادات غلط مطالعه : لطفا جوگیر نباشید!

نخواهید یک شبه راه صد ساله بروید ! انرژیتان را ذخیره کنید!ره دراز است و پستی و بلندی بسیار!

به وفور دانش اموزانی را میبینیم که پس از بیدار شدن نفس اگاه و اینده نگرشان تصمیم به تحولی عظیم در راستای اینده ی خود گرفته و از روز اول و بعد از مدتها دوری از درس بطور ناگهانی چنان فشاری بر تنبل̗́ تازه متحول̗ درونشان می اورند که گاها تصمیم به تحول را در نطفه خفه میکنند!پس واقع بین باشد و به مرور ساعت مطالعه ی خود را افزایش دهید.

به کیفیت و مدت استراحت خود به اندازه ی کیفیت مطالعه ی خود اهمیت بدهید!

یک استراحت خوب و کوتاه تا حد زیادی تضمین کننده ی کیفیت واحد بعدی مطالعاتی شماست.

متعادل باشید و سعی کنید در ازای هر یک ساعت مطالعه یک ربع و یا هر دو ساعت مطالعه نیم ساعت استراحت کنید.خودتان را موظف کنید در خارج از بازه ی مطالعاتی خود میز مطالعه را ترک نکنید.

از طرفی من به شما توصیه میکنم که در وقت استراحت خود حقیقتا استراحت کنید و ترجیحا اتاق مطالعه ی خودتان را برای استراحت انتخاب نکنید!بروید یک چای و میان وعده ی سبک به خودتان جایزه بدهید،در صورت امکان راه بروید،بدوید و صحبت کنید.اما خواهشا کار با تلفن همراهتان را به خودتان پاداش ندهید!به چشمانتان رحم کنید!استراحت لازم دارند.

 

عادات غلط مطالعه : به اندازه ی کافی بخوابید!

بطور میانگین ۶تا۸ ساعت خواب شبانه روزی کافی است اما بدانیدکه مقدار خواب شما مثل اثر انگشت شما منحصر به فرد است!(اساس علمی و تایید شده ای در این تشبیه وجود ندارد که تا این میزان فردی و متغییر باشد و صرفا نظر بنده میباشد!)

گفته میشود نیوتن در ۸۴ سال عمر با عزت خود تنها روزی ۳الی۴ساعت میخوابید در حالیکه البرت انیشتین در طول۷۶سال عمر خود روزی ۱۰ ساعت میخوابید!پس این به عهده ی شماست که۸ساعت یا کمتر بخوابید اما خواب بیشتر از ۸ساعت برای ما غیر انیشتین ها توصیه نمیشود.پس بدنبال توجیهی برای تنبلی های خودتان نباشید.

 

عادات غلط مطالعه : استرس نگیرید!

هر ساله با شروع سال تحصیلی با گونه ای عجیب از دانش اموزان مواجه میشویم که گویا هدفی متفاوت با بقیه در درس خواندن خود انتخاب کرده اند.در واقع این افراد درس میخوانند که به دیگران فخری بفروشند و یا شاید هم در این میان موفق شوند رقبایی را با استرس از پای در اورده و از انها پیشی بگیرند.پس این گونه افراد را شناسایی کنید و از انها دوری کنید.

چند برنامه ای نباشید همانطور که چند منبعی درس نمیخوانید!

در شروع کار تحقیق کنید،مشورت بگیرید و هرکاری که کمکتان کند برنامه،فرد و یا موسسه ای را انتخاب کنید که با کمک ان به بهترین نحو این مسیر را طی کنید.این یک هشدار جدی است! شما دیگر حق تغییر و تعویض ان را ندارید!

 

عادات غلط مطالعه : آزمون و خطا نکنید .

این یکسال به سرعت برق و باد میگذرد!پس خواهشا این یک سال بدنبال تجربه ی همه چیز نباشید و تا حد امکان از تجربیات منطقی افراد موفق استفاده کنید.

با این کار میزان مورتالیتی کنکوری تا حد زیادی کاهش پیدا میکند مطمئن باشید!!!!

 

عادات غلط مطالعه : طوطی نباشید!

علیرغم تاکیدی که بر استفاده از تجربیات افراد موفق میشود منطقی برخورد کنید و این را قبول کنید که شما طوطی نیستید و اگر رتبه ی ۱ کنکور سال فلان بصورت اویزان از سقف فیزیک خوانده باشد و فیزیک را صد درصد زده باشد دلیل نمیشود که شما هم از سقف اویزان شوید!!چون شما شمایید و او او!!

 

عادات غلط مطالعه : به خودتان اعتماد کنید ولی کله شق نباشید!

خودتان را دست کم نگیرید و به خودتان اعتماد داشته باشید.

این اصل انکار ناپذیر است که بدون اعتماد هیچکس حتی خودتان هم نمیتوانید ناجی خود باشید و راه درست را بروید.اما به توصیه های منطقی اطرافیانتان بویژه مشاورین و افراد مجرب در زمینه ی کنکور فکر کنید!در صورت منطقی بودن اعتماد کنید.

 

عادات غلط مطالعه : لطفا حریص باشید!

در انتخاب هدفتان، میزان مطالعه تان،میزان یادگیری تان،تراز ازمونهایتان و در کل در رسیدن به هدفهایتان حریص باشید!

 

عادات غلط مطالعه : لطفا سمج باشید!

از شکست های کوچک نترسید و مطمئن باشید اغراق نیست اگر بگویم شکستهای بزرگ میتوانند زمینه را برای موفقیت های بزرگ فراهم کنند!

پس نازک نارنجی نباشید!به زمین خوردید؟بلند شوید و اینبار گام هایتان را محکم تر بردارید!

این موارد گوشه ای از تجربیات من در غالب توصیه هایی دوستانه بود.

 

فاکتور های مشاوره و برنامه ریزی

?برنامه ریزی و شخصی سازی برنامه با توجه به نقاط قوت وضعف دانش اموزان
?ارائه راهکارای مناسب جهت جلوگیری از افت تحصیلی
?آموزش شیوهای صحیح مطالعه,یادگیری,یادداشت برداری ,خلاصه نویسی وپاسخگویی به سوالات تشریحی و تستی
?افزایش قدرت تمرکز وکاهش بی دقتی وتقویت حافظه وافزایش بازده
?آموزش مهارتهای آزمون دادن شامل شیوه صحیح آمادگی برای هر آزمون مدیریت زمان و مدیریت استرس و تحلیل آزمون
?معرفی بهترین منابع درسی وبهترین ازمونهای ازمایشی
?راهکار وشیوه مناسب مطالعه و فراگیری هر درس مطابق ویژگیهای اون درس
?افزایش انگیزه اعتماد به نفس ورفع مشکلات مربوط به آن
?شیوهای درست جمع بندی ومرور درسها در زمان مناسب آن

 

 

 

بدون نظر

ارسال نظر